top of page

"Eiropas kultūras mantojuma diena Jaunauces pilī"

   Aizvadīta Eiropas kultūras mantojuma diena Jaunauces pilī, kad satikās interesenti un restauratori, kuri divu gadu garumā atjaunoja Jaunauces pils ēdamistabu un gleznu istabu. Restauratori prezentēja padarīto. Atjaunošanas gaitas fotostāsti ar restauratoru komentāriem rādīja, kā soli pa solim atdzima krāsnis, duvis, sienas, logi, grīdas... Jaunauces pilij ir paveicies - telpas nebija vandāļu postītas. Restauratori cīnījās ar laika un cilvēku paviršas, nemākulīgas, nesaudzīgas saimniekošana sekām.

   Visnetīrākais darbs bija Ojāram Grāvim - krāšņu restauratoram, kurš izlaboja padomju "meistaru" apbrīnojami muļķīgos risinājumus krāsns remontdarbos.

   Agnesei Gulbei, Jutai Gulbei un Justīnei Lūcei bija jāatjauno ēdamistabas rietumu sienas dekoratīvā apdare - kolonnas un antamblements ar ciļņiem, kuri bija tā aizsmērēti ar krāsu, ka tēli un sižets bija teju nenolasāms. Daudzos krāsu slāņus noņēma ar ķimikālijām. Pārliecinājāmies, ka restauratoru darbs ir kaitīgs - no ķimikāliju izgarojumiem visas begonijas nonīka dažu dienu laikā. Iznestas citā telpā, tās gan atkopās.

   Viena no pils vērtībām ir pils logi un durvis, kas vairums ir saglabājušies no pils celtniecības laika. Divsimt gadus vecos logus un to oriģinālo aizdares sistēmu restaurēja Māris Gulbis.

Amatnieks Gatis Pūpols atjaunoja sienu un griestu apdari. Sienu ornamentālās joslas pie griestu ielocēm - Līga Jansone un Gundega Liepa. 

   Gatim liels paldies par dāsno un dārgo dāvanu - parketu abās telpās, jo finansējuma parketam nebija - tikai grīdas krāsošanai. Bet, tā kā zem grīdlīstēm Gatis atrada zudušā parketa fragmentus un bija fotogrāfija, kurā redzams ēdamistabas parkets, radās iespēja rekonstruēt bijušo parketu. Iedvesma un izaicinājums ieinteresētam amatniekam! 12 000 euro vērta dāvana.

Lai visu restauratoru darbi veidotu telpās pareizu intejera kopainu, rūpējās arhitektes Dzintra Putniņa un Ingrīda Leiba. Krāsu toņu piemeklēšana sienām un citi apspriežami jautājumi notika ilgi un vētraini, bet gala rezultāts ir izcils. Abas telpas ir iekļautas Nacionālās kultūras mantojuma izdevumā "Eiropas kultūras mantojuma dienas 2019. Restaurācija" kā labās prakses piemērs. 

Restauratoru padarītais apkopots čerās planšetēs, kas skatāmas pilī. 

   Ir tapušas grāmatzīmes ar atjaunoto telpu elementiem. Pils mazajiem apmeklētājiem būs krāsojamās lapas ar ēdamistabas un gleznu istabas ainām. 

   Eiropas kultūras mantojuma diena aiz Jaunauces pilis zāles logiem satumsa mūzikas pavadībā. Stīgu kvarteta mūziķi Undīne Balode, Otto Trapāns, Undīne Cercina un Paula Kronentāle radīja noskaņu ne no šī gadsimta steigas un ikdienas...

Restauratori un mūziķi vietas dara skaistas!

Biedrības "Mēs - Jaunaucei" projekts " Eiropas kultūras mantojuma diena Jaunauces pilī"

Paldies par finansējumu Valsts kultūrkapitāla fondam un Saldus novada pašvaldībai.

1_edited_edited.jpg
8.jpg
bottom of page