top of page

Barona kabineta restaurācijas darbi Jaunauces pilī

 

          Jaunauces pils bijušajā barona kabinetā uzsākti restaurācijas darbi. Ja viss notiks kā plānots, jau šogad telpa atgūs eleganto interjeru, kādu to bija izveidojis Jaunauces pils pēdējā īpašnieka barona Karla fon der Ropa radinieks arhitekts Makss Aleksis fon der Rops 1903. gadā.

            Atjaunošanas darbu pamatā ir restauratores izmantoti Līgas Jansones interjera izpētes materiāli. Telpa ir vērtīga, jo tajā ir daudz oriģinālo elementu. Logi, durvis, t.sk. sarkankoka durvis, laika gaitā cietušas - padomju periodā zuduši smalkie rokturi, slēdzenes. Labi, ka saglabājušās eņģes, aizbīdņi. Durvis un logus klāj eļļas krāsu slāņi, daudz plaisu, deformējumu. Logu rūtis tiks stiklotas no jauna, stiklus ieķitējot. Padomju laikā stikli rāmī iestiprināti ar pavirši iestrādātām līstītēm, kas rada milzīgus siltuma zudumus. Logus un durvis restaurēs Māris Gulbis.

            Sienu krāsojums - vientoņa zaļš, ko pie griestu ieloces noslēdz dekoratīva ornamentu josla, ko restaurēs Līga Jansone. Sienu krāsojumu un zudušo parketu atjaunos Gatis Pūpols.

            2019. gadā ar Kultūrkapitāla finansējumu podniekmeistars Ojārs Grāvis restaurēja grezno ampīra stila krāsni, kas ir šīs telpas košākais akcents. Diemžēl telpas otrs apkures elements - kamīns, lai arī kuroties rada omulīgu gaisotni, izskatās nožēlojami un tā atjaunošanai šobrīd naudas nav...

            Atjaunojot senās ēkas, jājūt smalkā robeža starp "atjaunots" un "jauns"- interjeram jābūt atjaunotam, ne jaunam. Jāsaglabā laika ritējuma noskaņa, seno amatnieku, meistaru rokraksts. Nedrīkst pārcensties, visu padarot gludu, taisnu, spožu... Mūsu uzdevums - atjaunot, ne "uzlabot" arhitekta Makša Alekša fon der Ropa veidoto interjeru. Restaurācijas darbus uzraudzīs arhitektes Dzintra Putniņa un Ingrīda Leiba.

            Telpa laika gaitā izmantoti dažādi. Muižas laikā tas bijis barona kabinets. Skolas laikā tā bijusi gan skolas direktora Mazvērsīša dzīvokļa viesistaba, gan skolotāju istaba, gan klase. 2. pasaules kara laikā - operāciju zāle, jo gan vācu, gan padomju armija pilī bija iekārtojušas hospitāli. (Piebildīšu, ka abām armijām hospitālis pilī nebija vienlaicīgi, kā domāja kāds tūrists...)

            Kas telpā būs pēc restaurācijas? Tā kā pils ir neliela, tad, kā vairums pils telpu, tā būs daudzfunkcionāla. Tā būs gan izstāžu zāle, gan semināru un radošo nodarbību telpa, gan līgavas istaba pirms laulību ceremonijām.

            Tā kā restaurācijas process ir interesants un izglītojošs, tad telpa tūristiem būs atvērta, lai var vērot restauratoru darbu un būt lieciniekiem tam, kā telpa atgūst savu eleganto interjeru.

            Telpas tiek atjaunotas ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansējumu un Saldus novada pašvaldības līdzfinansējumu projekta "Jaunauces pils kultūras mantojuma atjaunošana pakalpojumu attīstībai" ietvaros.

 

Projekta vadītāja Inguna Balcere

bottom of page